Kawa - magiczny napar

ziarenka kawy

Najbardziej nieprzyjemną porą w trakcie dnia jest poranek, kiedy przystoi wydostać się z nagrzanego legowiska, pomimo tego, że w dalszym ciągu chciało by się wylegiwać, po czym nastaje pora aby zbierać się do roboty. Przeważnie niewyspane marzymy natenczas o filiżance kawusi, jaka ożywi nas oraz pozwoli trochę milej rozpocząć ten kolejny dzień. Kawę lubimy popijać w różnych postaciach, niektórzy wolą rozpuszczalną, odmienni sypaną zaś jeszcze poniektórzy wolą taką z ekspresu do kawy. Panuje niemniej tego typu przeświadczenie, iż nie winno się pić jej zbyt sporo w ciągu jednej doby bowiem może ona wywierać ujemny wpływ na organizm, a w szczególności zawarta w niej kofeina. Kofeina jest związkiem, która wpływa stymulująco na ludzką psychikę i jednym z takich czynników, dla jakich kawa tak upowszechniła się na całym świecie.

W zasadzie jakakolwiek substancja przyswajana w stosownych porcjach nie posiada aż tak potężnego wpływu na zdrowie. Jednakowo jest również z kawą. Około pół godziny po wypiciu kubka kawy kofeina zaczyna działać na nasz umysł usprawniając koncentrację, a stan tenże ciągnie się przez prawie trzy godziny. Może ona zarówno poprawiać samopoczucie, a poza tym wykazano iż w zmieszaniu z poszczególnymi farmaceutykami przeciwbólowymi znacznie wzmacnia ich działanie. Kawa jest tego typu substancją, do jakiej szybko się przyzwyczajamy i szybkie rozstanie z obyczajem jej wypijania może skłaniać do zepsucia się samopoczucia.

Wspomina się, że popijanie kawy wywołuje wypłukiwanie określonych minerałów z organizmu jak na przykład magnez albo wapno. Wynika to z tego, iż wypijanie kawy pobudza metabolizm, jednak to nie kawa ma strategiczny wpływ na ich deficyt w organizmie lecz kiepska dieta uboga w tego typu minerały.